Svátek má: Kristián

Zprávy

Velikost textu:

Chladné vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy jsou drsnou realitou!

Chladné vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy jsou drsnou realitou!

Mezi vůdci Ruska USA Vladimirem Putinem a Donaldem Trumpem proběhlo několik pozitivních rozhovorů, ale realita v dvoustranných vztazích je drsná a chladná, uvedl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Vůdci Ruska a Spojených států
16. prosince 2019 - 04:20

„Nikdy nejsme slepí při pohledu na ostrý kontrast mezi frázemi „obnovíme“ a „všechno bude chutné a úžasné“ a pravidelnými sankcemi, které provádějí různé vládní úřady ve Spojených státech. Tento kontrast je evidentní a trvá řadu let,“ citovala Peskova RIA Novosti z ruské televize.

„Mezi Trumpem a Putinem proběhlo několik velmi pozitivních rozhovorů, bylo tam řečeno velmi pozitivních a dobrých slov," řekl Peskov. „Ale v našich dvoustranných vztazích je realita tvrdá a chladná," konstatoval.


"Moskva je samozřejmě velmi pozitivní ohledně skutečnosti, že ministra Lavrova přijal prezident (USA). Byla to dobrá příležitost, abychom opětovně předali americkému vedení naše hlavní postoje k žhavějším okamžikům. Ovšem samozřejmě jsme v plánu dvoustranných vztahů v tak hluboké krizi, že ani tak důležitá návštěva, jako je návštěva tak vážného ministra, jako je Lavrov, nedokáže zvrátit tento trend a vše pozitivně oživit. Nemyslím si, že se to stalo,“ uvedl Putinův mluvčí.

Podle něj je démonizace Ruska spojená s vnitropolitickou polarizací v USA.

„Zdá se mi, že ve vyšších stupních moci existuje pochopení toho, že démonizace Ruska, která roste, není spojena s Ruskem jako takovým, je spojena s vnitřními politickými procesy v USA. Situace v USA je absolutně bezprecedentní - kdy došlo k polarizaci politického prostoru, dosud nevídané polarizace,“ Peskov.

Uvedl, že ke stejné polarizaci došlo i v americké společnosti. „Americká společnost se rozpadla. A pravděpodobně to není pro zemi dobré. Nemůžeme ovlivnit tyto procesy, nemůžeme zastavit obludné zákony. A největší otázkou je: může ovlivnit tyto procesy prezident Trump? Nemohu odpovědět. V této otázce existuje mnoho pochybností,“ dodal mluvčí ruského prezidenta.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)