Svátek má: Oldřiška

Zprávy

Velikost textu:

SRF: USA uvrhly WTO do nejhlubší krize v historii organizace!

SRF: USA uvrhly WTO do nejhlubší krize v historii organizace!

Spojené státy již léta blokují jmenování nových soudců odvolacího soudu Světové obchodní organizace, uvedla švýcarská televize SRF.

Ilustrační foto
16. prosince 2019 - 03:20

Díky tomu se WTO dostala do nejhlubší krize ve své 25leté historii. Mnozí tvrdí, že zachování institutu nedává smysl, protože je ochromen a nemůže ovlivnit situaci ve světovém obchodu, zejména konflikt mezi Spojenými státy a Čínou, poznamenal švýcarský televizní kanál.

Když USA a Čína vedou obchodní válku nebo dosáhnou dílčích dohod, jedná se o konflikty, které by teoreticky měl vyřešit odvolací soud WTO.Tento soud a samotná organizace jsou však ochromeny, protože Spojené státy už léta blokují jmenování nových soudců. Existuje jeden soudce, ale musí existovat tři. Zástupce generálního ředitele WTO Karl Brauner vidí záblesk naděje na Světovém ekonomickém fóru, které se bude konat v lednu.


Karl Brauner, náměstek generálního ředitele WTO: „Na geopolitické úrovni probíhá konfrontace, kterou jsme za posledních 25 let neviděli. WTO je jednou z platforem, kde hráči vedou geopolitický boj a hrají svá dramata.“
 
Jedním z těchto dramat je obchodní konflikt mezi USA a Čínou. Částečné dohody bylo dosaženo v pátek. Je však nepravděpodobné, že by americký prezident Trump přestal sázet na dvoustranné vztahy, namísto nadnárodních institucí. Zároveň stále více lidí tvrdí, že WTO nedává smysl.
 
Karl Brauner:„Bez WTO bude všechno špatné. Pak bude chaos. A všichni budou se všemi bojovat o zvláštní podmínky a privilegia. Nyní existují jasné podmínky, které dnes 90% členů organizace dodržuje.“

Pokud jeden z partnerů ve světovém obchodu tyto podmínky poruší, bude dalším krokem odvolací soud. Otázka zní: „Jak to podpořit?“ Začátek lze učinit na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.
 
Karl Brauner:"Švýcarsko uspořádá ministerské schůzky na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. A doufám, že to vytvoří impulsy."
 
WTO je v nejhlubší krizi ve své 25leté historii. Zdá se však, že stále existuje naděje, dodala optimisticky švýcarská televize.

(kou, prvnizpravy.cz, srf.ch, foto: arch.)