Svátek má: Xenie

Regiony

Velikost textu:

Sklizeň brambor na Vysočině: Výnos je zatím dobrý

Sklizeň brambor na Vysočině: Výnos je zatím dobrý

Na Vysočině podle odhadu Českého bramborářského svazu mají zemědělci sklizené brambory přibližně z třetiny polí. Hektarové výnosy jsou zatím průměrné, někde i mírně lepší.

Ilustrační foto
22. září 2021 - 11:00

,,Místy jsou problémy s plísní", řekl předseda svazu Josef Králíček. V tomto kraji bylo opět přes 30 procent českých bramborových polí, pěstují se později sklízené odrůdy. V teplejším Polabí zbývá podle předsedy vybrat asi pětinu brambor.

Lidé podle Králíčka pořád nakupují méně brambor, než bylo obvyklé před koronavirovou epidemií. „Momentálně je jak na našem, tak na zahraničním trhu vyšší nabídka než poptávka, (farmářské) ceny brambor jsou pod velkým tlakem," řekl. Při prodeji ve velkém teď podle předsedy dostávají pěstitelé za kilogram brambor okolo čtyř korun, podobně jako například v Německu. Ceny se snižují na úroveň výrobních nákladů nebo i pod ně.

Otázka je, co bude po Novém roce, až se budou prodávat jen brambory ze skladů. Předseda podotkl, že v době vrcholící sklizně byla nabídka brambor vždycky vyšší, ale postupem doby se situace vyrovnala. Teď se těžko odhaduje to, jaký dopad mohou mít případná další protiepidemická opatření.


Na Vysočině v minulém týdnu skončily žně a sklizeň brambor se rozjela naplno. Některé podniky mají teprve vybrané sadbové brambory, jinde už sklízejí brambory určené na jídlo a pro škrobárny. Zpoždění u těchto prací podle předsedy pomohlo snížit to, že bylo poslední dobou pěkné počasí.


(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)