Svátek má: Lukáš

Zprávy

Velikost textu:

Americký admirál: Rusko chce vyprovokovat konflikt v Černém moři

Americký admirál: Rusko chce vyprovokovat konflikt v Černém moři

Velitel amerického námořnictva v Evropě a Africe admirál Robert Burke věří, že ruské „agresivní manévry“ v Černém moři sledují jediný cíl:  Vyprovokovat síly NATO k „prvnímu útoku“.

Robert Burke, vlitel amerického námořnictva v Evropě a Africe
2. srpna 2021 - 06:20

Podle Burkeho ruské námořnictvo neustále doprovází lodě NATO působící v Černém moři a takovéto interakce jsou obecně bezpečné a profesionální, „i když jsou prováděny za účelem zastrašování“.

Admirál zároveň dodal, že když vojenské letadlo „letí 30 metrů nad torpédoborcem“, tak důstojníci rozhodují, zda letadlo plánuje útok, nebo ne.

„Lze tvrdit, že nás chtějí vyprovokovat k prvnímu útoku. Neuděláme to první bez provokace, ale zároveň nebudu vyžadovat, aby moji velitelé čekali na první ránu do zubů,“ řekl admirál.

Článek připomíná, že v červnu a červenci provedly síly NATO cvičení v Černém moři, včetně Sea Breeze, kterého se zúčastnilo 32 lodí a 40 letadel z 32 zemí.

Ve stejné době, několik dní před cvičením, ruská letadla údajně „prováděla manévry, které západní úřady nazývaly nebezpečnými přelety válečných lodí NATO v Černém moři“, uvádí článek.3. července námořní letectvo Černomořské flotily společně s letectvem Jižního vojenského okruhu provedlo bojové cvičné lety nad Černým mořem na pozadí cvičení NATO Sea Breeze.

Také při manévrech NATO zároveň cvičila ruská ponorka  v Černém moři.

Národní kontrolní středisko obrany uvedlo, že ruská černomořská flotila kontroluje činnost lodí NATO účastnících se cvičení Sea Breeze.

(rp,prvnizpravy.cz,businesinsider,foto:arch.)