Svátek má: Květoslava

Zprávy

Velikost textu:

Směřuje Evropa k diktatuře vytápění? Itálie plánuje pokuty pro hříšníky

Směřuje Evropa k diktatuře vytápění? Itálie plánuje pokuty pro hříšníky

Po Švýcarsku, kde dokonce hrozí vězení, musí „energetičtí plýtvači“ nově čelit trestům i v Itálii – vláda plánuje pokuty až 3000 eur.

Ilustrační foto
8. září 2022 - 09:01

Útulné a teplé byty by mohly být brzy minulostí i v Itálii. Podle zprávy v deníku „Il Messaggero“ plánuje italská vláda přísná pravidla pro vytápění: Topná sezóna má začít o dva týdny později, možná až v listopadu. Kromě toho by se mělo topit o hodinu méně denně a měla by platit maximální teplota 19 stupňů. Tato opatření by měla ušetřit až šest miliard metrů krychlových plynu ročně. V Římě jsou takové předpisy realitou od března, byty a veřejné budovy se tam smějí vytápět maximálně na 18 stupňů. Totéž by brzy mohlo platit pro celou Itálii a návrh přesných pravidel má být Evropské komisi předložen do 15. října.

Namátkové kontroly a monitorování národní distribuční sítě mají zajistit vymáhání příkazů. V bytových domech by správci měli udržovat nízké teploty radiátorů. Stále však není jasné, kdo by měl byty a domy Italů kontrolovat, zda by tento úkol by mohl přejít na obce. Ale mohou existovat i „milí sousedé“ s mentalitou blokového dozorce, kteří rádi převezmou kontrolu...Podle italských médií by nerespektování požadavků mohlo vést k drastickým pokutám: Nedodržení pravidel vytápění může být potrestáno pokutou od 516 do 2582 eur podle zákona z roku 2001, který je stále aktuální. Podle zákona EU o energeticky účinných budovách z roku 2005 může za nesprávnou údržbu systému vytápění být dokonce uložena pokuta až 3 000 EUR. Celkově jsou Italové s těmito tresty lehkovážní, ve Švýcarsku hrozí pachatelům, kteří úmyslně překročí maximální teplotu topení, až tři roky vězení.

MPO České republiky připravilo návrh vyhlášky o pravidlech pro vytápění, která by začala platit v případě vyhlášení předcházení stavu nouze nebo stavu nouze v teplárenství. Počítá s vytápěním budov na nižší teploty. Například v obývacích pokojích by lidé měli topit na 18 stupňů Celsia místo dosavadních 20 stupňů, koupelny by měli nově vytápět na 19 místo 24 stupňů Celsia, oznámil ministr Sikela.Energetická krize, kterou vyvolaly samy západní vlády, nyní opět otevírá dveře novým restrikcím vůči obyvatelstvu. Mělo by být jen otázkou času, kdy taková pravidla vytápění zavedou i další země. Zejména v Německu a Rakousku s účastí Zelených ve vládě, kteří již přitáhli pozornost zvláště drakonickými koronárními opatřeními, to zřejmě nebude dlouho trvat. Tato strana využívá každé příležitosti k zavedení zákazů, zejména pokud jde o „záchranu klimatu“. Proto lze tato zcela přehnaná pravidla vytápění považovat za další krok ke klimatické diktatuře: Koronová opatření byla zjevně pouze předehrou.

(rp,prvnizpravy.cz,report24,foto:arch.)Koho byste zvolili za prezidenta České republiky?