Svátek má: Ondřej

Zprávy

Velikost textu:

Strana zelených vyzvala německou vládu k dialogu s Ruskem o plynu

Strana zelených vyzvala německou vládu k dialogu s Ruskem o plynu

Spolupředseda německé Strany zelených Robert Habeck vyzval současnou německou vládu, aby vedla dialog s Moskvou na téma dodávek plynu na světový trh.

Robert Habeck, spolupředseda německé Strany zelených
18. října 2021 - 09:01

„Jsme závislí na Rusku, Rusko omezuje dodávky plynu. Zásobníky nejsou zcela plné. Vláda by měla co nejdříve zahájit dialog s Ruskem, aby se situace změnila, “ uvedl Robert Habeck 17. října na kanálu ARD TV.

Podle Habecka otázka plynovodu Nord Stream 2, který zatím nemá povolení na dodávky plynu do Německa v souvislosti s evropskými předpisy (ve znění směrnice EU o plynu) a zahraniční politikou, tak by měla být urychleně projednána.

14. října oznámil výkonný ředitel Východního výboru německé ekonomiky Michael Harms, že Rusko a Gazprom nezpůsobily růst cen plynu v Evropě kvůli urychlení procesu certifikace Nord Stream-2.

Tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrije Peskova uvedl, že obvinění západních kolegů nejsou opodstatněná, protože samotné evropské země se při přechodu na alternativní energii dopustily chyb.


Růst cen na evropském trhu začal na konci srpna a pokračoval až do začátku října. Náklady na modré palivo 6.října přesáhly 1,9 tisíce dolarů za 1.000 metrů krychlových, historického maxima. Později došlo k poklesu na cenu 600 dolarů.

Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že škrty v investicích v těžebním průmyslu a spekulace na otázky klimatu způsobily v Evropě zmatek a vzrůst cen energií.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)