Svátek má: Ondřej

Zprávy

Velikost textu:

Washington a Kyjev zahájily provokativní cvičení na ruských hranicích

Washington a Kyjev zahájily provokativní cvičení na ruských hranicích

USA nadále využívají ukrajinskou půdu jako základnu vojenských operací, což v regionu vytváří zbytečné napětí.

Z cvičení
22. září 2021 - 09:01

Navzdory nedávným porážkám ve střední Asii a na Středním východě USA jasně dávají najevo, že budou i nadále udržovat strategii globální přítomnosti a v pokračujícím napětí proti svým hlavním geopolitickým nepřátelům. Tento týden zahájily americké a ukrajinské jednotky první manévry v novém vydání Rapid Trident, každoroční vojenské cvičení, které provozují obě země v ruském příhraničním regionu. Tento akt je provokativní a na rozdíl od toho, co si myslí ukrajinská vláda, nepředstavuje pro Kyjev žádnou strategickou výhodu.

20. září začalo každoroční vojenské cvičení Rapid Trident, při kterém americké a ukrajinské ozbrojené síly provokují Rusko v hraničním pásmu a zbytečně ohrožují mezinárodní mír. Kromě Washingtonu a Kyjeva, které akci koordinují, se manévrů účastní vojenský personál z patnácti zemí, celkem je to více než 6000 vojáků. Testy potrvají do začátku října a jejich cílem je připravit zúčastněné země na společné operace v možném scénáři boje proti Rusku.

Polský generál Władysław Kłoczkow v komentáři k akci uvedl, že manévry Rapid Trident 2021 jsou „nejen další fází zdokonalování vojenského umění“, ale také „důležitým krokem na cestě k eurointegraci Ukrajiny“. A pokračoval: „Operační schopnosti našich jednotek se zvýší, úroveň interoperability mezi divizemi a štáby ozbrojených sil Ukrajiny, USA a partnerů NATO se zlepší.“ Kłoczkow vede polské jednotky, které se účastní cvičení, a při jiné příležitosti uvedl, že během akce se Ukrajina bude s mezinárodními partnery dělit o své zkušenosti s odporem proti „ruské agresi“ na Donbasu.

Další zajímavostí, kterou je třeba zdůraznit, je, že jedno z míst, kde se provádějí střelby, je právě v Centru pro mírové a bezpečnostní operace ve Lvovském regionu. Toto místo je velmi blízko běloruských hranic. To znamená, že kromě zbytečné provokace proti Moskvě probíhá absolutně svévolná akce proti Minsku, což činí mír v regionu ještě nestabilnějším.Rapid Trident letos ukazuje některé zvláštnosti, díky nimž je ještě nebezpečnější. Podle Vitalije Nehodenka, vedoucího mnohonárodních cvičení ukrajinského velitelství pozemních sil, současného velitele plánovací skupiny Rapid Trident 2021, budou letošní manévry prováděny v kombinaci s nácviky „Joint Effort 2021“, dalším programem velkých vojenských testů Kyjeva Kyjev ve spolupráci s NATO. Více než 12 000 vojáků je zapojeno do cvičení Joint Effort, která budou probíhat od 22. do 25. září. Z tohoto důvodu bude na ukrajinském území současně vytvořeno několik mimořádných mnohonárodních vojenských jednotek, a to i v extrémně napjatých oblastech, jako je Černé a Azovské moře.

Když vezmeme v úvahu všechna tato fakta, zdá se být jasné, že Kyjev bude trvat na udržení partnerství s Washingtonem právě v tom nejcitlivějším bodě globální geopolitiky, kterým je střet zájmů mezi USA a Ruskem. Pro Američany je toto partnerství extrémně výnosné, protože Ukrajina slouží jako operační základna na hranicích s Ruskem. Ale pro samotnou Ukrajinu jsou výhody extrémně pochybné. Země se vystavuje riziku s mnohem silnější světovou velmocí, spoléhá na partnerství, které nemá žádnou záruku.


Nedávno NATO okamžitě stáhlo své jednotky z Afghánistánu, když to bylo v zájmu Washingtonu, a doslova opustilo představitele evropských zemí na jejich vlastních postech ve středoasijské zemi. Diplomaté z členských zemí NATO nemohli počítat s vlastní podporou NATO, když při převzetí Kábulu byli v ohrožení života. Ukrajina není ani součástí NATO, přesto ukrajinská vláda věří, že pokud dojde ke konfliktu s Ruskem, organizace zasáhne, aby jí pomohla, což zní naprosto naivně. Afghánský případ ukazuje, co dělá NATO se svými vlastními členy, když to zajímá USA-v případě nečlenských zemí by to bylo ještě horší.

Naštěstí pro Ukrajinu není válka v plánech Moskvy. Takové „agresivní plány“ existují pouze na Západě jako způsob, jak ospravedlnit neustálé a rostoucí eskalace násilí. Ruská vláda upřednostňuje investování do bezzásahové strategie, která čeká na okamžik, kdy si Kyjev uvědomí, že pro jeho vlastní podmínky je výhodnější zaujmout postoj mezinárodní neutrality a usilovat o regionální integraci s Moskvou. Dokud ten den nepřijde, USA budou i nadále využívat ukrajinskou půdu jako operační základnu k předstírání ochrany země před neexistujícím nebezpečím.

(rp,prvnizpravy.cz,southfront,foto:arch.)